Günlük Kiralıkta Kayıt Dışının Önüne Geçmek İçin

Değerli Günlük kiralık daire hizmeti veren arkadaşlar! Bu Yazı hepinizi ilgilendiriyor.. Türkiye genelinde adeta suçluların saklandığı gayri meşru işlerin kovalandığı fuhuş yuvası olarak nitelendirilen günlük kiralık ev`ler için TBMM , Büyük şehir belediyeleri,yerel belediyeler sık sık gündemlerine aldıklarını biliyoruz. Şimdilik olumlu bir adım olarak değerlendirebileceğimiz ufak ta olsa bir ışık olarak görebileceğimiz bir gelişme var sizleri bu konuda aydınlatmak istiyorum.

Ankara`dan verilen talimat sonucu büyük şehir ve yerel belediyeler(yerel yönetim) SGK-ASAYİŞ-ZABITA ve Maliye dörtlüsünden oluşan bir komisyon kuruldu bu kurulan komisyonun amacı sırasıyla asayiş (polis) ,kayıtdışının önüne geçmek( Maliye),yabancı eleman çalıştırılmasının önüne geçmek (sgk) ruhsatsız iş yeri çalıştırmanın önüne geçmek (zabıta belediye) Yetkililerle görüşmemize istinaden vardığımız sonuç 2016 yılında Türkiye`de yaşanan olumsuzluklar terör olayları canlı bombalar Atatürk airport saldırıları fetö gibi olumsuz durumlar sonucuna birde otelcilerin şikayetleri alternatif konaklama olarak görülen Beylikdüzü günlük kiralık ev ler rahatsız edilmeye başlandı ama makaleye başlarken verdiğim o ışık tamda burada başlıyor.

Devlet aslında istedikleri belli devlet şunu diyor bağlı bulunduğun belediyeye git iş yeri çalıştırma ruhsatını al vergi dairesine gidip vergi levhası al yabancı eleman çalıştırma sgk ya git ve çalıştırdığın personeli bildir son olarak dairelerini kime kiraya veriyorsan emniyete bildir bunları yaptığın sürece senin kötü niyetli olmadığını görür ve seni rahatsız etmeyiz diyor. Bu işin en zor ayağı belediye belediyeler işyeri açma ruhsatı vermek istemiyor aslında devlet pansiyon yönetmenliğinde belirtmiş kanun diyorki eğer bir binanın %51 den fazlasında daire veya odan varsa bu işi yapman için gerkliliği de yerine getirirsen ben sana pansiyon ruhsatı veririm.  Ama gel görki yerel belediyeler bunu yapmak istemiyor o zaman ne yapmak lazım emlak`çı olarak vergi levhası alınız belediyeden o şekilde çalıştırma ruhsatı alırsınız diğerleri kolay emniyetten bildirim yapmak için şifre istersiniz sgk ve vergi dairesi zaten çok kolay bunu yaparsanız çalışabilirsiniz.

Düzgün bir şekilde konaklama işi yapmak isteyenleri belediyede rahatsız etmek istemeyecektir ama daha fazla para uğruna daireleriniz`de fuhuş,hap,yasa dışı ,gayrimeşru,kaçak ,göçek kişileri konaklatır`sanız otel ruhsatınız dahi olsa mühürlenir`siniz. Şimdi şunu sorduğunuzu duyar gibiyim biz bunların hepsini yaparsak müşteri neden otele değilde bize gelsin evet başta bir kayıp yaşayabilirsiniz ama unutmayın`ki müşterilerin çoğu evi gibi bir yerde uyumak ister yani siz müşteriye o ortamı his ettirirseniz kısa sürede kaliteli müşteriyi çeker sorunlu müşteriden`de böylece kurtulmuş olursunuz 50 tl den daire vermezsiniz 120 tl den daire kiraya verirsiniz .işin özü şu artık profösyönel`liğe adım atmalısınız pişman olmazsınız:))